Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odhalte hodnotu svého pozemku.

29. 11. 2013 18:53:06
Každý člověk, který vlastní pozemek chce nepochybně vědět, jakou tržní hodnotu jeho pozemek má. Chcete-li ještě navíc pozemek prodat, je pro vás tato otázka o to důležitější. Jaké jsou tedy nejvýznamnější faktory podílející se na tvorbě tržní cenu pozemků a jak správně určíte jejich prodejní cenu?
Pozemek v obci UrčicePozemek v obci UrčicePetr Ejem

Pro lidi, kteří se prodejem pozemků neživí, je určení ceny pozemku otázkou laického odhadu, ke kterému často jako měřítko využívají pro danou lokalitu běžnou cenu. Porovnávají ceny v aktuálních nabídkách realitních kanceláří nebo se inspirují u lidí, kteří nedávno pozemek v dané oblasti prodali. To není špatný způsob, ovšem kritérií je třeba brát v potaz mnohem více. Různé pozemky mají totiž různé charakteristiky, a ačkoli se dva pozemky vedle sebe mohou zdát hodnotou téměř totožné, nemusí to tak být. Dá se tak buď značně vydělat, nebo naopak prodělat a to až stovky tisíc.

Informujte se o svém pozemku

Pokud chcete nabídnout svůj pozemek k prodeji, měli byste získat veškeré potřebné informace od katastrálního úřadu. Tady můžete získat snímek z mapy pozemků a také informace o vaší nemovitosti, jako je její označení, číslo parcely nebo název katastrálního území. Důležité je rovněž zjistit výměru pozemku, kterou vám sdělí buď pracovník katastrálního úřadu, nebo si můžete rozlohu najít ve svém listě vlastnictví. Třetí variantou, jak zjistit, kolik metrů čtverečních ve skutečnosti vlastníte, je internet. Na stránkách www.cuzk.cz tedy Českého úřade zeměměřičského a katastrálního. Jakmile máte veškeré tyto náležitosti zjištěné, disponujete dostatkem informací, abyste zvládli přesně definovat typ a také využití vašeho pozemku.

Územní plány: jaké může být využití vašeho pozemku

Jako prodávající byste si měli být vědomi možného využití pozemku, to je stanoveno územními a regulačními plány, kde rovněž informace o funkčním zařazení pozemku získáte. Územní plány plní funkci dozoru a říkají, k čemu je pozemek určen, kde se bude moci stavět, případně určují podmínky výstavby, definují charakter území.

Do územních a regulačních plánů se dá nahlédnout buď na obecním či městském úřadě nebo na magistrátu, dále také na stavebním či krajském úřadě. Informace vám ale poskytnou také přímo na odborech s agendou územního plánování, regionálního rozvoje nebo stavebního řádu. Za sdělení těchto informací není účtován žádný manipulační poplatek.

Můžete tak třeba zjistit, že s vaším pozemkem, který byl doposud využíván pouze jako zemědělská půda, se v budoucnu počítá pro bytovou zástavbu.

Informace, které takto získáte, pro vás mohou být dost zásadní, takže se nebojte na úřad v úředních dnech zajít, případně udělejte klidně i poznámky. Jinak je možné požádat o informace také písemnou formou, kdy ovšem nezapomeňte naprosto přesně identifikovat svou parcelu. Zákonem daná lhůta pro odpověď ze strany úřadu je 30 dní v souladu se správním řádem.

Geografická poloha pozemku

Rozloha a umístění pozemku není to jediné, co ovlivňuje cenu. Klíčová je také poloha pozemku, tedy ve smyslu, kde se pozemek geograficky nachází a také jak je dopravně dostupný. Za velkou výhodu jsou například považovány pozemky přístupné po veřejné komunikace, svou roli ale v určení ceny hraje také orientace ke světovým stranám, případné oplocení, terén (tedy jestli je pozemek rovný nebo svažitý), struktura půdy atd.

Napojení pozemku na inženýrské sítě

Ke svému pozemku si zjistěte stav inženýrských sítí, tedy jestli je pozemek napojen na elektrickou síť, kanalizaci, plyn a vodovod nebo zdali jsou tyto inženýrské sítě alespoň v blízkosti či na hranici pozemku. Tyto informace získáte od jednotlivých správců těchto sítí. Tento faktor výrazně ovlivňuje výslednou cenu pozemku, přičemž nejlepší pochopitelně je, pokud jsou všechny inženýrské sítě u hranice pozemku, takže se pouze stačí napojit. V některých případech ovšem může být přítomnost inženýrských sítí nežádoucí. Pokud jsou například kolem pozemku nebo dokonce přes pozemek vedeny hlavní řady inženýrských sítí, bude nutné akceptovat jejich ochranná pásma. To zase může cenu pozemku snížit.

Prodejní cena za m2

Aktuální tržní cena pozemku se tedy odvíjí od kompletního spektra jeho charakteristik a vlastností. Není neobvyklé, že dva pozemky ve stejné lokalitě se mohou cenově lišit o několik set korun za metr čtverečný. Zatímco jeden stejně funkčně využitelný pozemek se tak prodá za 150 Kč / m2, tak druhý za 600 Kč / m2. Je totiž potřeba si uvědomit, že správné určení prodejní ceny pozemku je individuální záležitostí. Pokud nechcete svůj pozemek prodat pod cenou, je potřeba analyzovat veškeré specifikace pozemku.

Autor: Petr Ejem | pátek 29.11.2013 18:53 | karma článku: 7.78 | přečteno: 1055x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Jiří Rybár

Platový kolotoč zvyšuje obrátky

Z firem pronikají zprávy o růstu mezd. Když se ekonomice daří, mělo by se dařit i lidem. Pokud jste ale zaměstnavatel, trochu vás to možná i děsí. Nemůžete nepřidat, jinak vám lidi utečou ke konkurenci. Ale kde na to vzít?

20.9.2017 v 16:04 | Karma článku: 8.51 | Přečteno: 431 | Diskuse

Jana Mrázková

Našli moji rádci? Našli, našli moji ministři. Nejméně devět miliard korun!

Ptala jsem se tu v sobotu jak se hledají peníze (http://janamrazkova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=622901). Ha, a už jsem doma. Sice se mi nedostalo odpovědi na otázku JAK?, asi způsob není důležitý (?!), avšak peníze se našli!

19.9.2017 v 17:31 | Karma článku: 10.57 | Přečteno: 210 | Diskuse

Monika Lorenzová

Euro a měnový trh

ForexBlog: Euro a kam míří, to už je skoro politika. Mám před sebou otevřených 24 měnových párů. Přednost nedávám trvale ani jednomu. Ale EURO mne o víkendu zaujalo, když jsem trh procházela. Nemá předpoklady zastavit se v růstu

19.9.2017 v 13:51 | Karma článku: 7.06 | Přečteno: 464 | Diskuse

Martin Malý

UBER – Zločinec nebo konkurence? Má služba taxi budoucnost?

Ve světle protestů řidičů taxi se musím zamyslet nad tím, co se nyní v podstatě děje. Jaká to má východiska a jaké změny můžeme čekat v oblasti služby - přeprava osob.

18.9.2017 v 21:19 | Karma článku: 36.42 | Přečteno: 3204 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Cena bitcoinu opět stoupá

Problémy s čínskými bitcoinovými směnárnami, které do konce září budou (určitě/asi/možná/dočasně a já nevím co ještě, kdo se v Číně má vyznat) zavřeny byly velmi elegantně a vlastně celkem logickým způsobem vyřešeny.

18.9.2017 v 12:49 | Karma článku: 17.50 | Přečteno: 514 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1104
Reality mě baví.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.